Uge 39, 2025
Kære læser,
I denne uge kan du læse DAPO’s svar på replikken fra Danmarks Sportsfiskerforbund. Vi fortæller også om besøget fra elever fra Hansenberg hos Snaptun Fiske Export A/S, ligesom vi minder om, at der snart er frist for at søge midler til vidensdeling og innovation gennem Henrik Henriksens Fond.
Derudover præsenterer vi en ny faglig erfa-gruppe, der skal styrke formidlingen af regler på fødevareområdet. Ugen har desuden budt på svar fra Fødevareministeriet på samtlige af de spørgsmål, Søren Egge Rasmussen har stillet – formentlig i forbindelse med det åbne samråd om havbrug onsdag den 24. september 2025.
Nyhedsbrevet giver et overblik over aktuelle tiltag, høringer og møder, hvor DAPO arbejder for at fremme rammevilkår og udviklingsmuligheder i dansk akvakultur. Samtidig præsenteres indsigter fra det løbende branchearbejde og relevante informationer om kommende arrangementer, hvor der er mulighed for både faglig opdatering og styrkelse af netværket i erhvervet.
God læselyst!
Med venlig hilsen Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO)
Har du endnu ikke tilmeldt dig eller din kollega til vores nyhedsbrev? Gør det nemt her. |
|
|
|
Sportsfiskerforbundet afviser påstande fra Dansk Akvakultur – DAPO svarer |
|
|
Udgivet af Verdens Bedste Fødevarer |
|
|
|
René Christensen, direktør for DAPO, svarer her på replikken: |
|
|
Danmarks Sportsfiskerforbund kritiserer Miljøministeriet for manglende kontrol med danske havbrug, som ifølge forbundet “får lov til kvit og frit at dumpe næringsstoffer, medicinrester og miljøfremmede stoffer direkte ud i havet – uden tilladelser og uden konsekvenser”.
Det er helt utroværdigt, fordi Sportsfiskerforbundet netop selv har været tæt involveret i at drøfte og formulere de meget skærpede kontrol- indberetningskrav, som Miljøstyrelsen senest har indført i 2025, og fordi hjemmesider med tilknytning til Sportsfiskerforbundets gennem årene har søgt hundredevis eller tusindvis af aktindsigter på havbrugenes rapporter og kontroller hos forskellige myndigheder, som efterfølgende er blevet offentliggjort, delt og debatteret på sociale medier bl.a. af sportsfiskerforbundets medlemmer.
Fakta er, at danske havbrug hører til blandt de mest regulerede fødevareerhverv med skærpede krav, tæt tilsyn og løbende rapportering. At miljøgodkendelserne trækker ud, skyldes komplekse regler, herunder fortolkning af EU-direktiver – og ikke mindst de mange klagesager fra Danmarks Sportsfiskerforbund – ikke vores manglende vilje til at leve op til kravene. |
|
|
|
Elever fra Hansenberg på besøg hos Snaptun Fiske Export A/S |
|
|
Hansenberg besøgte Snaptun Fiske Export A/S den 23. september 2025. Besøget blev arrangeret i samarbejde med BioMar A/S og Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO).
Fotos er taget af Mikkel Detz og Magnus Michelsen. |
|
|
|
Virksomhedsbesøg og smagprøverOmkring 40 elever og undervisere deltog i arrangementet. Programmet omfattede besøg på både Fole Dambrug og Gelsbro Dambrug. På Fole fik eleverne indblik i de små ørreders ”vuggestue og børnehave”, som er med recirkulering. På Gelsbro, Danmarks største dambrug, blev produktionen af store ørreder på op til 4 kg præsenteret.
Der var desuden faglige oplæg og dialog om vandrensning, plantelaguner, behandling af slam og produktion af ressourceeffektive fødevarer. Efter rundvisningen var DAPO og BioMar værter ved en sandwich og sodavand. Arrangementet sluttede med smagsprøver på ørredfilet, hvilket vakte stor interesse blandt de unge besøgende. |
|
|
|
Tak til Biomar og SnaptunVirksomhedsbesøg som dette er vigtige, da de giver de studerende konkret indsigt i akvakultursektoren og bidrager til at styrke forståelsen for branchens arbejde med klima- og miljøeffektiv animalsk fødevareproduktion.
En særlig tak til Mikkel Detz, RAS Specialist hos BioMar A/S, for rollen som torvholder og deltager på arrangementet, samt til Magnus Michelsen, Teknisk Chef hos Snaptun Fiske Export A/S, for deltagelsen og for at stille faciliteter til rådighed. Magnus Michelsen har ansvar for certificering, egenkontrol og miljøgodkendelser på virksomhedens nord- og vestjyske dambrug. Derudover leder han avlsprogrammet og er ofte involveret i nye dambrugsprojekter. |
|
|
|
|
|
|
Efterårsudgaven fremmer foderoptagelsen og modificerer fiskenes kropsceller for optimal funktionalitet i overvintringsperioden. |
|
|
|
|
Henrik Henriksens Fond: Frist for at søge midler til vidensdeling og innovation |
|
|
|
Kære medlem,
Har din virksomhed et projekt, der kan bidrage til at udvikle dansk akvakultur i en positiv retning? Vidensdeling og innovation har altid været en styrke i vores erhverv, og Henrik Henriksens Fond har gennem mange år været en central samarbejdspartner.
Senest har fonden været en vigtig drivkraft i arbejdet med IHN, hvor støtten var med til at udvikle metoder, der i dag stiller os langt stærkere som erhverv.
Fonden yder støtte til: Frist for ansøgning: 30. oktober 2025 Ansøgninger sendes til hauberg@henrikhenriksen.dk
Fordeling af midler: 50 % til forskning i produktudvikling af ferskvandsfisk samt sygdomme hos fisk på danske ferskvandsdambrug. 50 % til øvrige velgørende formål, herunder bl.a. Kræftens Bekæmpelse, Scleroseforeningen og lignende organisationer med primært dansk tilknytning.
Fondens bestyrelse lægger vægt på at understøtte udviklingen af dansk dambrug og ser derfor gerne projekter, der bidrager til innovation, vækst og styrkelse af erhvervet.
DAPO står til rådighed med vidensdeling og sparring, men den praktiske gennemførelse af projekterne skal ske i virksomhederne.
Yderligere information findes her: Legat ⇒ Forskning i ferskvandsfisk & veldædige foreninger med almennyttige formål primært med hjemsted i Danmark. fra Henrik Henriksens Fond |
|
|
|
Ny faglig erfa-gruppe om formidling af regler på fødevareområdet |
|
|
DAPO etablerer en ny faglig erfa-gruppe med fokus på bedre formidling af nye regler og ændringer inden for fødevareområdet for akvakultursektoren.
Formålet med gruppen er at skabe et fagligt forum, hvor medlemmer kan: få opdateret viden om gældende og kommende regler, dele erfaringer og konkrete løsninger, sparre fagligt med hinanden om udfordringer i hverdagen, styrke forståelsen for, hvordan reglerne påvirker akvakulturproduktionen.
DAPOs faglige rådgiver, Roland G. Madsen, vil fungere som torvholder og formelt bindeled for gruppen. Han sikrer, at erfaringer og input fra gruppen samles op og bringes videre i det relevante faglige og politiske arbejde.
En faglig erfa-gruppe giver ikke blot mulighed for at få mere viden om akvakulturen, men også for at lære af hinanden og bidrage til at styrke hele sektoren gennem fælles indsigt og dialog.
Tilmelding: Interesserede medlemmer kan tilmelde sig ved at kontakte Roland G. Madsen på roland@danskakvakultur.dk. |
|
|
|
TV2 Kosmopol: Michelin-kok kunne aldrig drømme om at servere danskfanget tun |
|
|
|
Kommentar fra René Christensen, direktør DAPO |
|
|
| Foto René Christensen, direktør DAPO |
|
|
| I den aktuelle debat om tunfangst har Michelin-kokken Mads Battefeld, indehaver af restauranten Sushi Anaba, rejst et centralt spørgsmål om dyrevelfærd. Jeg vil ikke blande mig i, om der bør være en kvote på tun i Danmark – det må biologerne vurdere. Men jeg deler hans bekymring over de dyrevelfærdsmæssige forhold.
Som Battefeld udtrykte det i et interview med TV2: “Det svarer jo til, hvis man smed en ko ind i en tørretumbler og så serverede den to timer senere.” |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I Dansk akvakultur er vi underlagt strenge regler for dyrevelfærd, og vi arbejder frivilligt med at gøre det endnu bedre, særligt når det gælder håndtering og aflivning. Det handler både om smag og dyrevældfærd. Når man sammenligner dette med den måde tun fanges på i Danmark, er kontrasten tydelig.
Sportsfiskeriet bygger på en menneskelig oplevelse og levende madding, store makreller, som får en krog i bugen – og derefter en lang kamp, hvor en stor tun trækkes til udmattelse, før den kan landes. Det er dybest set et lovløst område, hvor hensynet til dyrevelfærd er fraværende.
Kunne man i en oplyst verden som vores forestille sig, at vi ville aflive andre dyr på denne måde? Tak til Mads Battefeld for at sige det højt. |
|
|
|
BioMar udvider ASC-fodertilbud i Centrale og Nordlige Europa |
|
|
BioMar A/S har opnået ASC Feed-certificering for sit produktionsanlæg i Brande. Certificeringen betyder, at virksomheden nu kan levere ASC-kompatibelt foder til akvakulturproducenter i mere end 20 lande på tværs af Centrale og Nordlige Europa. |
|
|
|
ASC Feed-standarden stiller krav til ansvarlig råvareanskaffelse, miljømæssig bæredygtighed samt sociale og arbejdsmæssige forhold. Med certificeringen fra Brande-anlægget understøttes producenter i deres omstilling frem mod den 31. oktober 2025, hvor ASC-certificerede opdrættere skal anvende foder fra certificerede leverandører for at fastholde deres certificering. |
|
|
| Foto: Anders Brandt-Clausen, CEO Biomar A/S Copyright Biomar A/S |
|
|
| ”Ved at certificere vores Brande-anlæg udvider vi adgangen til ASC-kompatibelt foder i mere end 20 lande, hvilket hjælper producenter med at imødekomme de stigende bæredygtighedsmål og sikre deres plads på de globale markeder,” siger Anders Brandt-Clausen, administrerende direktør i BioMar Danmark. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Deltagelse ved Energi på Toppen |
|
|
Direktør for DAPO, René Christensen, deltog den 17. september i det energipolitiske topmøde Energi på Toppen, arrangeret af Dansk Fjernvarme. |
|
|
|
Copyright René Christensen |
|
|
På mødet præsenterede klima-, energi- og forsyningsordførerne Søren Egge Rasmussen (Enhedslisten), Jesper Petersen (Socialdemokratiet), Frederik Bloch Münster (Det Konservative Folkeparti) og Torsten Gejl (Alternativet) deres bud på, hvordan Danmarks nye klimamål for 2035 kan udformes. Debatten viste tydeligt, at der skal tages mange hensyn, men også at der er en bred politisk ambition om at sikre markante fremskridt på klimaområdet.
For akvakultursektoren er det positivt, at klima- og energipolitikken har en central plads på den politiske dagsorden. Ressourceeffektiv produktion af fisk og skaldyr rummer et betydeligt potentiale i forhold til at understøtte den grønne omstilling af fødevareerhvervet. Akvakulturen kan dermed bidrage både til at nå klimamålene og til at styrke fremtidens fødevaresikkerhed.
Med input fra ordførerne samt oplæg fra tænketanke som Concito, CEPOS og Kraka Advisory blev det samtidig tydeligt, at de kommende forhandlinger om Danmarks klimamål for 2035 bliver afgørende for at fastlægge den fremtidige retning for landets klimaindsats. |
|
|
|
Interessentgruppemøde om havvindscreening |
|
|
Faglig rådgiver hos Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO), Roland G. Madsen, deltog den 18. september i et opfølgningsmøde i Interessentgruppen for havvindscreening afholdt af Energistyrelsen. Mødet byggede videre på drøftelserne fra det forrige møde den 5. december 2024.
Energistyrelsen er i gang med en omfattende følsomhedskortlægning af de danske havområder. Kortlægningen omfatter blandt andet substrattype, geologi, forekomst af flagermus, fugle og marine pattedyr og har til formål at analysere mulige barrierer i forbindelse med etablering af havvindmølleprojekter. Tilsvarende analyser udarbejdes i øvrigt på tværs af EU, herunder også i Norge og England.
Analysen og den tilhørende digitale platform er primært tiltænkt planlægning og vurdering af havvindmølleprojekter. Roland G. Madsen fremhævede dog, at værktøjet også potentielt kan være relevant for danske havbrug og skaldyrsopdræt. Det kan bidrage til at vurdere et områdes robusthed og sårbarhed, selvom næringsstoffer og kemisk forurening ikke er inkluderet i modellen.
I forlængelse af mødet vil Roland G. Madsen inden for de kommende uger afholde et særskilt møde med NIRAS om samspillet mellem havvindmøller og akvakultur i Danmark. |
|
|
|
|
| | På vegne af Rådet landede det danske formandskab tirsdag aften en politisk aftale med Europa-Parlamentet om skærpede krav til miljøfarlige stoffer i søer, vandløb, havet og grundvand. Aftalen indebærer, at der fastsættes en grænse for summen af koncentrationen for 25 forskellige PFAS-stoffer i vandmiljøet, og der sættes nye og skærpede grænseværdier for en lang række miljøfarlige stoffer. |
|
| | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| | Kommuner og organisationer kan nu søge om støtte på op mod 12 mio. kroner til projekter, der bidrager til genopretning af havnaturen. Heunicke kalder puljen et ”vigtigt skridt for genopretningen af biodiversiteten i vores indre farvande. |
|
| | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ritzau Nu anbefales stop for torskefiskeri i alle danske farvande Det Internationale Havforskningsråd ICES anbefaler, at der ikke længere fiskes efter torsk i den danske del af Nordsøen og Skagerrak. |
|
| |
| Altomteknik.dk LSM Pumper – LSM 300 – Lineæreslangepumpe LSM Pumper ApS har udviklet en nye lineære slangepumpe til transport af større fisk som alternativ til vakuumpumper. |
|
| |
| Nordjyske.dk Der er nye arbejdspladser på vej til Hanstholm Stor udvidelse af saltvands-dambrug hos virksomheden, Royal Danish Fish, er blevet tilladt. |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ritzau Ét af de største naturgenopretningsprojekter i Danmarks farvande blev lørdag præsenteret ved Sejerø Bugt. Bag projektet står WWF Verdensnaturfonden sammen med en række partnere. |
|
| |
| Aarhus kommune Holch Povlsen Foundation donerer 50 mio. kr. til havmiljøet i Aarhusbugten Hen over de kommende år ønsker de at bidrage til at sikre et bedre havmiljø i bugten. |
|
| |
| LandbasedAQ Landbaserede lakseopdrættere går med i indsatsen for at gøre affald til en ressource Island vil nu også begynde at benyttet deres akvakultur restprodukt som en egentlig ressource i stedet for som affald |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Udvalgsspørgsmål og svar fra Folketinget |
|
|
|
Hver uge samler Dansk Akvakultur Producentorganisation relevante udvalgsspørgsmål og svar fra Folketinget samt samråd, så vores medlemmer kan følge med i, hvad der rører sig på Christiansborg inden for akvakultur og beslægtede emner.
Det er en uge hvor der er kommet svar på samtlige spørgsmål fra Søren Egge Rasmussen, dette formodentlig i forbindelse med det åbne samråd om havbrug i dag onsdag den 24. september fra kl. 14.00-15.00.
Besvarede spørgsmål med særlig relevans for akvakultur, findes i oversigten nedenfor og er ydermere markeret med røde links:
Fiskeri og havbrug MOF Spørgsmål 1125-1139 MOF Spørgsmål 1150 MOF Spørgsmål 1179-1181 |
|
|
|
|
Kalender for arrangementer |
|
|
Tirsdag den 30. september 2025 kl. 17.00-15.25 Emne: Frigørelse af EU's akvakulturpotentiale med god opdrætspraksis. AAC’s første offentlige webinar. Se mere her. |
|
|
|
Onsdag d. 01. oktober 2025 Kl. 17:00 - 19:00: Laks på menuen: Skal det være opdrættede eller vilde laks? Arrangementet er baseret på et veterinærmedicinsk BSc lakse-projekt lavet af de to stud.med.vet, Kristoffer Larsen og Sean Sebastian Munk Nielsen i foråret 2025. Se mere her. |
|
|
|
Mandag d. 6. oktober 2025 kl.13.00 Damsbovej 11, 5492 Vissenbjerg .Danske Vandløb afholder ekstraordinær generalforsamling hos Velas. Se mere her. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. oktober - 9. oktober 2025: DanFish International 2025 Fiskene får selskab. DanAqua og NordicRAS vender retur som en del af DanFish International 2025. Til efteråret vender NordicRAS-konferencen tilbage til Aalborg, og det betyder, at akvakulturmessen, DanAqua, igen bliver en del af den store fiskerimesse, DanFish International, som finder sted i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) fra den 7.-9. oktober. |
|
|
|
Nordic Seaweed Conference d. 8.-9. oktober 2025 Kattegatcenteret har sammen med andre partnere i AlgeCenter Danmark valgt at slå dørene op for Danmarks største konference om alger for deltagere fra mere end 40 forskellige lande.
Meld dig til senest 15. august for at få en særlig Early Bird-rabat.
Du kan bl.a. se frem til: Inspirerende oplæg om tangforskning, innovation og bæredygtighed Præsentationer af spændende tangprodukter og projekter Tangmiddag omgivet af hajer
|
|
|
|
|
|
| Dansk Akvakultur Producentorganisation modtager tilskud fra EHFAF |
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|