Uge 45, 2025
Kære læser,
I denne uge bringer vi en række aktuelle nyheder og opdateringer fra akvakulturens verden. Du kan blandt andet læse om besøg af den danske udenrigsminister i Aller Aqua Egypten, WOAH’s app om sygdomme hos akvatiske dyr, workshoppen “Fra benspænd til biodiversitet på Christiansborg og meget mere.
Som altid giver ugebrevet et overblik over de vigtigste politiske og faglige initiativer, der berører producenterne, og peger frem mod kommende aktiviteter i branchen.
Har du spørgsmål, kommentarer eller input til kommende nyhedsbreve, er du altid velkommen til at kontakte os.
God læselyst!
Med venlig hilsen Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO)
Har du endnu ikke tilmeldt dig eller din kollega til vores nyhedsbrev? Gør det nemt her. |
|
|
|
|
Nedskæringer i Fødevarestyrelsen:150 stillinger nedlægges |
|
|
Fødevareministeriet har meddelt, at Fødevarestyrelsen og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen sammenlægges til en ny enhed under navnet Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri. Samtidig reduceres bemandingen i den nuværende Fødevarestyrelse med 150 stillinger som led i sammenlægningen.
Ændringen sker som en del af udmøntningen af regeringens statslige arbejdsprogram. Fødevarestyrelsen vil på det kommende møde i Landbrug & Fødevarers Veterinærudvalg den 10. november 2025 give en nærmere orientering om de konkrete besparelser på veterinærområdet.
Chefkonsulent Brian Thomsen deltager i mødet på vegne af DAPO. Efter mødet vil sekretariatet give en samlet orientering til DAPOs medlemmer om de væsentligste pointer og konsekvenser. |
|
|
|
Det er uholdbart, at der igen gennemføres nedskæringer i Fødevarestyrelsen, denne gang hele 150 stillinger, samtidig med at kravene til kontrol, dokumentation og sagsbehandling kun vokser. Det hænger ganske enkelt ikke sammen.
Når der fra politisk hold tales om dialog, samarbejde og tillid mellem myndigheder og erhvervsliv, må vi også sikre, at der er ressourcer til at føre det ud i livet. Når der nu igen spares i styrelserne, går det ud over kvaliteten, sagsbehandlingstiderne, fagligheden og den tillid, der burde være fundamentet for samarbejdet.
Det er ikke rimeligt hverken over for medarbejderne i styrelserne, der presses til det yderste, eller over for erhvervslivet, som skal levere vækst, eksport og arbejdspladser i et stadig mere komplekst regelsæt.
Politikkerne kan ikke på den ene side kræve mere kontrol og administration og på den anden side fjerne hænderne, der skal løfte opgaven.
Jeg håber at flere i erhvervslivet vil påpege denne udfordring.
René Christensen Direktør, Dansk Akvakultur Producentorganisation |
|
|
|
Officielt besøg af den danske udenrigsminister i Aller Aqua Egypten |
|
|
Mandag den 3. november fik Aller Aqua Groups egyptiske fabrik æren af at modtage et fornemt besøg af den danske udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen. |
|
|
|
Besøget fandt sted på Aller Aqua Egypt, der ligger i 6th of October City, omkring en times kørsel fra Cairo. Besøget var en del af den officielle åbning af det nye Grand Egyptian Museum, som udenrigsministeren deltog i. "Vi er meget stolte over at byde udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen velkommen," siger Henrik Halken, Group Vice President i Aller Aqua Group og bestyrelsesformand i det egyptiske selskab. |
|
|
"Siden vi etablerede os i Egypten i 2011, har vi bestræbt os på at opbygge en vækstorienteret virksomhed med dygtige lokale ledere og medarbejdere. I dag er Aller Aqua Egypt vores største produktionsenhed i koncernen. Akvakultur er verdens hurtigst voksende fødevaresektor – hver anden fisk, der spises globalt, kommer nu fra akvakultur!" tilføjer Henrik Halken. |
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aller Aqua Egypt fokuserer på at producere sunde, bæredygtige fødevarer til Egyptens voksende befolkning. I 2023 blev Aller Aqua Egypt tildelt "Kronprinsens Erhvervspris" for sine aktiviteter i Egypten.
Hussien Mansour, direktør og medejer af virksomheden i Egypten, fortsætter: "Siden vi grundlagde virksomheden i 2011, har vores mere end 100 dygtige medarbejdere arbejdet dedikeret for at gøre en forskel på markedet. Kombinationen af Aller Aquas over 60 års erfaring på området og vores lokalkendskab har været det perfekte match, og det viser, at Aller Aquas motto: 'Lad os vokse sammen' er noget, vi lever efter hver dag!''
''Vores fiskefoder sikrer, at fiskeopdrættere i dag bruger mindre end halvdelen af den mængde foder, de gjorde, før vi startede. Med over en million tons fisk har det gjort en kæmpe økonomisk forskel – og især når det kommer til bæredygtighed," slutter Hussien Mansour, der var vært for udenrigsministeren.
Henrik Halken Group Vice President / Bestyrelsesformand Aller Aqua Egypt |
|
|
|
|
|
Fejring af et årti med temperaturtilpasset foder (TAF) |
|
|
|
2025 markerer TAF's 10-års jubilæumTAF er et banebrydende koncept inden for akvakultur, der har revolutioneret fiskeopdræt ved at skræddersy foderet efter årstidens temperaturer – helt uden ekstraomkostninger.
Siden lanceringen for 10 år siden har TAF støttet opdrættere ved at forbedre fiskenes vækst, sundhed og modstandsdygtighed og samtidig sikre miljømæssig bæredygtighed.
TAF-konceptet gennemgår løbende forskning og opgradering, og omfatter samarbejde på tværs af internationale forskningsinstitutter, dambrug og Aller Aquas eget R&D-team. Ved at justere næringsstofniveauerne efter årstidens behov, f.eks. ved at øge mængden af antioxidanter om sommeren eller forbedre næringsstoffernes fordøjelighed om vinteren, hjælper TAF-foderet fiskene med at trives under forskellige forhold.
Sæsontilpasset foder er blevet et kerneprincip i Aller Aqua’s foderformulering - helt uden ekstraomkostninger. |
|
|
|
|
Fra benspænd til biodiversitet – DAPO deltog i workshop på Christiansborg |
|
|
Den 29. oktober deltog DAPO i workshoppen “Fra benspænd til biodiversitet – til lands, til vands og på bordet”, arrangeret af FREJ. DAPO var repræsenteret ved faglig rådgiver Roland Gregers Madsen og studentermedarbejder Ellen Bang.
Formålet med workshoppen var at sætte fokus på, hvordan erhverv, forskning og politik i fællesskab kan styrke biodiversiteten, både på land og i havet, og samtidig skabe stabile rammer for erhvervslivet. |
|
|
|
Fokus på handling og samarbejdeDer var bred enighed blandt oplægsholdere og paneldeltagere om, at tiden er inde til konkrete handlinger frem for hensigtserklæringer. En kommende biodiversitetslov blev nævnt som et centralt initiativ, men deltagerne understregede, at lovgivningen skal ledsages af forenklede regler, tværgående samarbejder og klare mål for både natur og erhverv.
FREJ præsenterede desuden et forslag om en “blå trepart” – et samarbejde mellem stat, erhverv og civilsamfund, der skal fremme biodiversiteten i havet. |
|
|
Erhverv og natur i samspil I paneldebatten pegede Musholm, repræsenteret af Theis Volstrup, på arbejdet med Science Based Targets for Nature og konkrete projekter med biogene rev og muslinger som eksempler på, hvordan erhvervet kan bidrage aktivt til naturforbedringer. Danmarks Fiskeriforening (DFPO) efterlyste samtidig stabile rammer og et stærkere vidensgrundlag for havnaturen samt en blå trepart for fiskeriet. |
|
|
|
Foto: Theis Volstrup fra Musholm A/S og Kenn Skau Fischer fra Dansk Fiskeriforening. |
|
|
Politisk debat med fælles retningI den afsluttende debat udtrykte Marianne Bigum (SF) og Ole Birk Olesen (LA) enighed om behovet for at udlægge en større del af Danmarks areal til natur. Der var dog forskel på tilgangen: hvor Bigum fremhævede grønne offentlige indkøb som et virkemiddel, pegede Olesen på behovet for enklere lovgivning og færre administrative barrierer.
Et fælles målWorkshoppen endte med en fælles erkendelse, at erhverv og biodiversitet skal udvikles i samspil, ikke som hinandens modsætninger. Danmark bør se biodiversitet som en investering i fremtiden, der kræver samarbejde, opdaterede regler og konkrete handlinger. |
|
|
|
| Foto: Folketingsmedlem Marianne Bigum (SF) og Ole Birk Olesen (LA). |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Første WOAH-mobilapp nogensinde: Feltvejledning til vanddyrsygdomme |
|
|
WOAH har udgivet en app om sygdomme hos akvatiske dyr: Din lommeguide til at forstå WOAH-listede vanddyrsygdomme.
Verdensorganisationen for Dyresundhed (WOAH) har udgivet sin første mobilapplikation nogensinde: Aquatic Animal Diseases Field Guide - en praktisk feltguide, der giver brugerne vigtige oplysninger om WOAH-listede vanddyrsygdomme lige ved hånden. Appen er bygget op omkring WOAH's Aquatic Animal Health Code og understøtter rettidig genkendelse, prøvetagning og rapportering, hvilket hjælper frontlinjebrugere med at styrke akvatiske dyrs sundhed og biosikkerhed.
Den mobile feltguide er designet til hurtig reference under rutinemæssig overvågning og som reaktion på formodede sygdomshændelser. |
|
|
|
Appen er tilgængelig på: Hvem er det til? Appen henvender sig til fiskeri- og akvakulturledere, deres feltpersonale, veterinærtjenester og fagfolk inden for akvatiske dyrs sundhed. Den fungerer som en værdifuld og bekvem reference for dem, der er involveret i national overvågning og overvågning af vanddyrsygdomme. Appen giver en informativ redegørelse for de sygdomme og patogener, der udgør en trussel mod fiskeriet og den voksende akvakulturindustri verden over.
Læs mere om appen her. |
|
|
|
CINEA - European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency |
|
|
E-læringsmodul om 'Tilpasning til klimaforandringer' Dette kursus vil guide dig gennem de emner og den gode praksis, der præsenteres i Kommissionens arbejdsdokument om gennemførelse af de strategiske retningslinjer for EU's tilpasning til akvakulturens klimaforandringer i akvakultursektoren. Se mere her. |
|
|
|
Annonce WING AQUA - En del af MMS WING I/S |
|
|
|
Wing Aqua har samlet en række kvalitetsprodukter og ydelser til det danske AkvakulturErhverv |
|
|
|
Kombinationsløsninger Wing Aqua udarbejder gerne forslag til kombinationsløsninger som f.eks.
Kontakt os for en mere detaljeret drøftelse af jeres ønsker og behov. |
|
|
|
Møde med Dr. James Hinchcliffe om omega-fedtsyrer i opdrætslaks |
|
|
Faglig rådgiver Roland Gregers Madsen og studentermedarbejder Ellen Bang fra Dansk Akvakultur Producentorganisation mødtes den 23. oktober med Dr. James Hinchcliffe fra EFFOP, Marine Nutrients Europe og Marine Ingredients Denmark. Mødet havde fokus på betydningen af omega-3- og omega-6-fedtsyrer for opdrætslaksefisk – både i relation til fiskesundhed, vækst og det ernæringsmæssige udbytte for forbrugeren. |
|
|
|
Dr. Hinchcliffe præsenterede ny viden om balancen mellem omega-3 og omega-6 i foderet og dens betydning for vækstrate og sundhed hos fisk. Der blev blandt andet sat fokus på fedtsyrernes rolle i forhold til fiskens vækst, adfærd, stresshåndtering og smoltificering.
Et højt indhold af omega-3 og et lavere niveau af omega-6 ser ud til at fremme både fiskens vækst, robusthed og smoltificering, mens for høje koncentrationer af omega-6 kan påvirke fiskens sundhed negativt. Der blev desuden trukket paralleller mellem vilde og opdrættede fisk. Hvor vilde fisk har større variation i kost og miljøpåvirkninger, har opdrættede fisk et mere ensartet næringsindhold og generelt lavere indhold af skadelige stoffer, et resultat af løbende udvikling af moderne og målrettede fodertyper.
Drøftelsen berørte også omega-3 og omega-6-fedtsyrernes betydning for forbrugeren. Et højt indtag af omega-6 fra opdrætsfisk vurderes ikke at have negativ indvirkning på menneskers sundhed. I dag ligger fordelingen af omega-3 til omega-6 typisk omkring 1:10 i vestlige kostvaner, hvilket ikke anses for problematisk.
WHO’s anbefaling for omega-3 kan dækkes tre gange med blot én portion laksefisk (150 g), hvilket danner baggrund for rådet om at spise fisk to gange om ugen. Omega-3 og omega-6 er essentielle flerumættede fedtsyrer, som spiller en central rolle for både fiskens og menneskets sundhed. En afbalanceret sammensætning understøtter hjerte-, hjerne- og cellefunktioner samt generel vækst og trivsel. Omega-6 er fortsat vigtig, blandt andet for sårheling og inflammationsprocesser hos fisken.
Dr. Hinchcliffe pegede desuden på indikationer af, at en korrekt balance mellem fedtsyrerne kan have stressdæmpende effekt hos fisk, men understregede, at yderligere dokumentation på området fortsat er begrænset. |
|
|
|
|
|
Kvalitetschef til akvakulturvirksomhedVil du stå i spidsen for kvaliteten i hele produktionskæden – fra regnbueørrederne slagtes til de forlader virksomhedens frysehus - og sikre, at certificeringer, fødevaresikkerhed og dokumentation spiller sammen på højeste niveau? Hos Snaptun A/S får du ansvaret for at drive og udvikle kvalitetsarbejdet i en moderne fødevarevirksomhed. Læs mere om stillingen her. |
|
|
|
Biolog eller lignende til akvakulturvirksomhed i vækstVil du arbejde i krydsfeltet mellem natur og teknologi i en moderne virksomhed i fødevareindustrien? Og vil være med til at optimere både velfærd hos og avl af regnbueørreder? Så er du havnet på det rigtige stillingsopslag! Læs mere om stillingen her. |
|
|
|
Fisk på beroligende stoffer ændrer adfærd |
|
|
Lægemiddelrester fra både humane og veterinære præparater udgør en voksende udfordring for vandmiljøet. Når mennesker og dyr udskiller medicinrester, passerer mange af stofferne gennem renseanlæggene uden at blive fuldstændigt nedbrudt. Herfra udledes de i søer, vandløb og kystnære områder, hvor de kan påvirke fisk og andre vandlevende organismer.
Især stoffer som antidepressiva, beroligende midler og hormoner kan påvirke dyrenes biologi på subtile måder. For fisk betyder det ofte ændret adfærd, nedsat reproduktion eller ændret fødesøgning – faktorer, der i sidste ende kan påvirke balancen i hele økosystemet.
Flere forskningsprojekter peger på behovet for at udvikle avancerede rensningsteknologier, bedre opsamling af medicinrester og mere målrettet regulering af udledning fra både hospitaler og husholdninger. Samtidig fremhæves det, at tværfagligt samarbejde mellem miljøforskere, myndigheder og vandsektoren er afgørende for at forstå og håndtere de komplekse effekter af lægemidler i naturen. |
|
|
Hos www.videnskab.dk kan man læse om en ny forskning som viser, at fisk udsat for beroligende/angstdæmpende medicinrester i vandmiljøet ændrer adfærd, med potentielt betydelige økologiske konsekvenser. Undersøgelsen fokuserer på ferskvandsfisken Skalle og analyserer effekten af det aktive stof Oxazepam på dens reaktioner i nærvær af rovfisk.
Forskerne konstaterede, at skaller, der havde fået oxazepam i koncentrationer svarende til miljøeksponering, udviste reduceret forsigtighed og ændret flugt- eller forsvarsadfærd over for rovfisken Gedde. Dette indikerer, at medicinrester i vand kan forstyrre fiskens naturlige adfærd og dermed kompromittere dens overlevelses- og økologiske funktioner.
Undersøgelsen understreger vigtigheden af at se medicin- og kemikalieudledning i naturen som mere end blot et kemisk forureningsproblem: adfærdsændringer hos organismer kan have kædereaktioner i økosystemer. Forfatterne fremhæver, at selv små koncentrationer af lægemiddelrester potentielt kan have biologisk mærkbar effekt.
Endvidere påpeger forskningen behovet for øget fokus på “cocktail-effekter” – hvor flere medicinrester og kemiske stoffer kombineres, og hvor de kumulative effekter endnu ikke fuldt ud er kortlagt. Resultaterne efterlader åbne spørgsmål om, hvorvidt gængse spildevands- og miljørensningsprocesser i tilstrækkelig grad håndterer denne type forurening.
Læs hele artiklen her. |
|
|
|
|
BioSustain - Vi gør bæredygtighed håndgribeligt |
|
|
|
BioSustain Impact Parameters giver dig en forståelse af de mest kritiske områder for miljøpåvirkning fra foderproduktion. |
|
|
|
|
Når ministeren taler om sunde fødevarer – burde han også huske fiskene |
|
|
|
Fødevareminister Jacob Jensen (V) vil styrke dansk frugt og grønt – og det er både klogt og nødvendigt. Men når ministeren nu alligevel sætter fokus på sunde og danskproducerede fødevarer, ville det klæde ham også at nævne fiskeriet. |
|
|
|
Fisk – den oversete del af de sunde fødevarer |
|
|
Regeringens nye aftale skal hjælpe landets gartnerier med at håndtere stigende energiudgifter og CO2-afgifter. En fornuftig beslutning, som skal sikre, at forbrugerne også i fremtiden kan finde danske grøntsager i butikkerne.
Du kan læse om »Gartneriaftale her« fra Fødevareministeriet.
Men i fortællingen om sunde fødevarer mangler stadig en vigtig brik: de danske fisk. De fanges lige uden for vores kyster – friske, klimavenlige og uden lange transporttider eller udenlandske mellemled. Det er sunde fødevarer, vi producerer selv, og som samtidig styrker både vores fødevare- og forsyningssikkerhed. |
|
|
Fiskeriet står stærkt – men fortjener også omtale |
|
|
Fiskeriet har med den nyligt indgåede CO2-aftale for fremtidens fiskeri fået gode og stabile vilkår. Afgiften er fuldt kompenseret i 2025 og suspenderet helt frem til 2029, samtidig med at der er afsat millioner til grøn omstilling og miljøtiltag.
Det er en solid håndsrækning til et erhverv, der i mange år har været presset, men som nu får mulighed for at investere i nye teknologier, mere energieffektive fartøjer og et grønnere aftryk på havet. |
|
|
|
|
Hvis Danmark virkelig vil være et fødevareland med ansvar, bør ministeren også give plads til fiskene i den nationale fortælling om de sunde valg.
For fisk er både sundt, klimavenligt og dansk – og de fanges i vores egne farvande, af folk der kender havet bedre end nogen anden. |
|
|
|
|
Iltsvind er ikke nyt – men omfanget er blevet større |
|
|
|
|
|
Resume: Artiklen omhandler, at iltsvind, dvs. hypoksiske forhold i hav- og fjordmiljøer, hvor bundvandet mister ilt, ikke er et nyt fænomen i danske farvande. Allerede i 1940’erne blev der observeret alvorlige iltsvindstilfælde i f.eks. Limfjorden, og historiske beretninger viser, at bundvendinger har fundet sted i Mariager Fjord tilbage til før reformationen.
Artiklens kernepointer er, at omfanget, både arealmæssigt og tidsmæssigt, nu er historisk stort, og at det primært skyldes menneskeskabt påvirkning. Særligt tilførsler af næringsstofferne fosfor (P) og kvælstof (N) fra byer, industri og landbrug har intensiveret problemet.
I regionen omkring Østersøen viser forskningen en omkring 10-dobling af områder med iltsvind over de seneste 100-120 år, drevet af øget næringsstofbelastning – og forværret af stigende vandtemperaturer.
Artiklen fremhæver også, at selvom tilførslerne af N og P er faldende i visse områder, forbliver problemet på grund af såkaldte «legacy-næringsstoffer» – næringsstoffer ophobet i sedimenter fra tidligere udledninger.
I konklusionen opsummeres det, at løsningen ikke er enkel: Begge næringsstoffer, både fosfor og kvælstof, skal reduceres for at opnå forbedringer, og parallelt hermed kræves målrettede restaureringstiltag (som oprensning, iltning og habitatgenopretning) i udsatte områder. |
|
|
|
|
|
www.asc-aqua.org Loch Fyne lancerer ASC-certificerede østers Aquaculture Stewardship Council (ASC) er stolte af at kunne meddele, at Loch Fyne har opnået ASC-certificering for sine østersopdrætsaktiviteter på Skotlands vestkyst. Fra slutningen af oktober vil kunderne kunne nyde Loch Fyne ASC-certificerede østers – der kombinerer over fire årtiers skotsk skaldyrsekspertise med de højeste standarder for ansvarlig akvakultur. Læs mere her. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
www.videnskab.dk Forurening i Østersøen: Laks sluger angstmedicin og bliver mere frygtløse Laksene bliver mere modige og happy-go-lucky. »Men det har uoverskuelige konsekvenser for økosystemet,« siger dansk forsker. |
|
| |
| www.videnskab.dk Forskere finder kokain, ketamin, pesticider og medicin i tanglopper Tanglopper på kokain og ketamin. Sikke en fest. |
|
| |
| www.iflscience.com Nyligt spottede Vaquita-babyer giver et glimt af håb for verdens sjældneste havpattedyr Der er en lang vej forude, før arten er tilbage fra afgrunden, men en ny bestandsundersøgelse giver ny optimisme. |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Spørgsmål og svar fra Folketinget |
|
|
|
Dansk Akvakultur Producentorganisation samler hver uge relevante udvalgsspørgsmål, svar og samråd fra Folketinget, så vores medlemmer kan holde sig opdateret på den politiske udvikling inden for akvakultur og relaterede emner.
Uge 45 er der kommet svar på en serie relevante spørgsmål vedrørende havbrug. |
|
|
|
|
Kalender for arrangementer |
|
|
Konference om transformativ forvaltning af fødevaresystemer og biodiversitet Den 3. december 2025 er Københavns Universitet vært for konferencen Transformative Governance for Food Systems and Biodiversity Conference.
Arrangementet vil fremme samarbejde mellem politiske beslutningstagere, forskere og praktikere og forme en kollektiv europæisk dagsorden for transformativ forvaltning af fødevaresystemet.
Læs hele dagsordenen her. Tilmeld dig her for at deltage. |
|
|
|
Kommende internationale akvakulturkonferencer |
|
|
De kommende år byder på en række internationale konferencer og udstillinger arrangeret af European Aquaculture Society (EAS) og World Aquaculture Society (WAS). Begivenhederne samler forskere, virksomheder, myndigheder og organisationer fra hele verden med fokus på innovation, bæredygtighed og fremtidens akvakultur. Oversigt: WORLD AQUACULTURE 2025 India Hyderabad November 10-13, 2025 AQUACULTURE AMERICA 2026 Las Vegas, Nevada, USA February 16 – 19, 2026 WORLD AQUACULTURE SINGAPORE 2026 Singapore, June 2-5, 2026 AQUACULTURE EUROPE 2026 Ljubljana, Slovenia, September 29/30 oct 1 WORLD AQUACULTURE 2026 Tanzania, incl. AQUACULTURE AFRICA 2026 Dec 1-4, 2026
Læs mere her: Verdensselskabet for akvakultur |
|
|
|
|
|
| Dansk Akvakultur Producentorganisation modtager tilskud fra EHFAF |
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|