I Dansk Akvakultur Producentorganisation tager vi certificeringer alvorligt. Derfor er flere af vores virksomheder engageret i en række certificeringsordninger.
Den moderne forbruger efterlyser i endnu højere grad sporbarhed samt miljømæssig og social ansvarlighed i sine valg af fødevarer. Derfor er flere af vores virksomheder engageret i en række certificeringsordninger som du kan læse meget mere om på denne side.
Vidste du at?
Ifølge Danmarks Statistik var den samlede danske produktion i 2019 på ca. 64.000 tons med et bruttoudbytte på ca. 1,7 milliarder kroner. Hovedparten af produktionen eksporteres.
Kilde: Danmarks Statistik
Vil du vide mere?
I statistikbanken kan du finde oplysninger om regnskabstal, økonomiske nøgletal og produktionstal for dansk akvakultur
